Tidligere udstillere i Kunstsalen, Oksbøl

 

1998.

Finn Hjortskov-Jensen, Fanø (maleri)

Lene Frandsen, Kolding (tegning)

Jette Wistoft Noyes, Fole (maleri)

Lise Seier Petersen, Aars (keramik)

Karin Gjersøe, Hjerting (textil)

Inga Vestergaard Sørensen, Ho (stentøj)

Asger Kristensen, Ho (keramik)

Svend Åge Madsen, Billund (maleri)

Lis Andersen, Ribe (skulptur).


1999.

Jens Chr. Jensen, Ikast (assemblage og skulptur)

Lotte Olsen, Tommerup (skulptur)

Ingrid Kathrine Villesen, Billund (maleri)

Finn Winge Nielsen, Rudkøbing (maleri og skulptur)

Hanne Knudsdatter, Løgumkloster (grafik)

Svend Holm Larsen, Vejen (maleri)

Futter Feilberg, Oksbøl (keramik og tekstil).


2000.

Louise Hindsgavl, København (keramik)

Miriam K.S. Dalsgaard, København (maleri)

Stine Østergaard, Kolding (tekstil)

Jeppe Juel Jensen, Jyderup (grafik og maleri)

Kate Skjerning, Oksbøl (blandform)

Margit Enggaard Poulsen, Fanø (maleri)

Charlotte B. Dale, Gislev (tegning)

Marie Louise Exner, Fanø (installation)

Helle Vinter, Skanderborg (maleri og skulptur)

Aenne Melsene Laux, Esbjerg (maleri)

Hanne Mathiesen, Malling (keramik)


2001.

Kirsten Klein, Sdr. Dråby (fotografi)

Steen Folmer, Mors (skulptur)

Ulla Madsen, Århus (grafik)

Lars Wellendorf, Nr. Nebel (keramik)

Otto Kamphues, Hagen, Tyskland (multikunst)

Per Just, Lild Strand (litografi)

Per Adolfsen, Agerup (maleri)

Kai Lindemann, Vence, Frankrig (maleri)

Lars Calmar, Rudkøbing (skulptur)

Ole Halskov Hansen, Henne (akvarel og maleri)

Edith Jager Andersen, Charlottenlund (fotografi)

Charlotte Skibsted, Veksø (anlæg).


2002.

Steffen Herrik, Asperup (skulptur)

Jørgen Rosengaard, Jerlev (maleri)

Ghita Ring, Frederiksberg (guldsmykker)

Bettina Winkelmann, Århus (maleri)

Kirsten Røjle, Vrøgum (akvarel)

Henrik Lause Søgaard, Kjelst (skulptur)

Bent Hansen, Bæk (maleri)

Marie Torp, Bæk (grafik)


2003.

Erik Heide, Nykøbing M. (skulptur)

Codex Warvik (Antikke hånd- og trykskrift)

Jørgen Winther Waring, Jyderup (maleri og skulptur)

Ribe Amts Vandreudstilling (blandet kunst)


2004.

Jacob Holdt, København (fotografi)

Hanne Halsnæs, København (multikunst)

Maibritt Houborg, Thisted (maleri)

Lena P. Westergaard, København (glaskunst)

Lisbeth Madsen, Aarhus (glaskunst)

Ulla Diedrichsen, Aarhus (maleri)

Lone Bank, Aarhus (installation)

Christina Malbek, Aarhus (installation)

Tanja Rau, Aarhus (installation)

Cirkelkunst (blandet kunst)


2005.

Annette Damgaard, Aarhus (ruminstallation)

BRA’s Sommerudstilling (blandet kunst)

Aino Braa, København (smykker)

Palle Bondrup, Ribe (skulptur og tegning)

Bodil Fontain, Ribe (maleri)


2006.

Birthe Reinau, Aarhus (maleri og grafik)

Pia Fonnesbech, Brønshøj (maleri)

Lars Waldemar, Esbjerg (maleri og skulptur).


2007.

Nils Vollertsen, Slesvig, Tyskland (maleri og tegning)

Lars Ravn, Frederiksberg (maleri og skulptur)

Kate Skjerning, Oksbøl (blandform)



2008.

Per Oscar Jensen, Thorstrup (maleri)

Poul Erik Johansen, Varde (skulptur og grafik)

Anni Løkke, Billum (maleri)

Tina Henneberg, Outrup (maleri)

Vinni Bakkensen, Dyreby (maleri & glas)

Pia Laursen, Hjerting (maleri)

Edel Kræn, Billum (maleri)



2009.

Sidsel Genee, Gronningen, Holland (plakatkunst)

Hans Jasper Genee, København (maleri)

Claus Spangsberg, Aarre (maleri & IT-design)

Lene Dahl, Frederiksværk (keramik)

Carsten Dahl, Frederiksværk (maleri)

Paul Jensen, Frederiksværk (vævning)

Jørgen Rald, Lyngby & Ho (akvarel)

Jette Dümke, Esbjerg (maleri)

Lene H. Vilslev, Esbjerg (fotografi)

Johny Wilslew, Esbjerg (skulptur)

Bibi Hansen, Outrup (keramik)

Jørn Houborg, Varde (maleri)



2010

Annette Lollesgaard, Asperup (maleri)

Bodil Kristensen, Oksbøl (maleri)

Jørgen Lisborg, Grindsted (maleri & skulptur)

Nils Einari Klinke Kettunen, Egtved (maleri)

Dennis Hensel, Skjern (maleri)

Gerda Nietzer, Svendborg (maleri)

Ole Lindboe, København (kunstforedrag)

Kristian Mainz, København (fotografi)

Pia Skogberg, Vesløs (maleri & skulptur)

Svend Dyrvig, København (foto)

Anna Lindgren, København(maleri)

Rasmus Svarre, København (maleri)

Annemette Klit, Sønderborg (keramik)



2011

Günther Grass, Tyskland (maleri og litteratur)

Allan Hytholm, Ølstykke (keramik)

Bessie Johanson, Øland i Sverige (maleri)

Birgit Højkilde, Otterup (maleri)

Birthe Einer-Jensen, Svendborg (maleri)

Bjørn Haugaard, Odense (maleri)

Bonnie Rasmussen, Slangerup (maleri)

Britt Zenth, Kalundborg (maleri)

Guido Vedovato, Italien (maleri)

Gunnar Nielsen, Aalborg (maleri)

Hanne Gøtske, Fredericia (maleri)

Hanne Højfeldt, Sulsted (maleri)

Helen Nagel, Sønderborg (maleri)

Isis de Sipueira, Kalundborg (maleri)

Jan Thomas, Klampenborg (maleri)

Jeanne Anthonisen, Taastrup (maleri)

Jette Mørup, Allerød (maleri)

Judith Langellier, Nærum (maleri)

Katja Messikämmen, Finland (maleri)

Kirsten Svenstrup, Haarby (skulptur)

Knud Larn, Hedehusene (maleri)

Leif Orla Nielsen, (maleri)

Lene Worsøe, Birkerød (maleri)

Lone Villaume, København Ø (maleri)

Mia Cara, København K (maleri)

Mile Davidovic, Beograd i Serbien (maleri)

Ole Grøn, Odder (maleri)

Palle Bendsen, Værløse (maleri)

Ragnhild Dalsgaard, Aarhus (keramik)

Randi Kajberg, Odense (maleri)

Rikke Busander, København Ø (maleri)

Susanne Mcintyre, København Ø (skulptur)

Ulla Steenvinkel, Herlev (maleri)

Walther Schaldemose, København S (maleri)

Vita Bengtsen, Fredensborg (maleri)

Vladislav Stalmachov, Minsk i Rusland (maleri)

Dorthe Kudsk Harbo, Glesborg (skulptur)

Helge Larsen, Morud (tegning & grafik)

Jens Gregersen, Vorsø (akvarel & tegning)

Jens Overgaard Christensen, Ulfborg (akvarel)

Kirsten Røjle, Vrøgum (akvarel & maleri)

Lise Pflug, Møen (akvarel & maleri)

Marco Brodde, Fanø (akvarel & grafik)

Merete Jürgensen, Hørsholm (maleri & akvarel)

Niels Knudsen, Esbjerg (akvarel & tegning)

Niels Peter Andreasen (maleri & tegning)

Ole Runge, Bogense (maleri & tegning)

Preben Andersen, Fredericia (maleri & tegning)

Thomas Nielsen, Veflinge (maleri & tegning)

Trine Theut, Vester Vedsted (maleri & tegning)

Ulf Løbner-Olesen, Odense (maleri & tegning)

Westy Esbensen, Jelling (maleri & tegning)


2012

Gustaw Iwinski, Esbjerg (maleri)

Mona Hansen, Varde (maleri)

Niels Kongsbak, Esbjerg (maleri)

Niels Linneberg, Oksbøl (fotografi)

Alice Noesgaard, Herning (maleri)

Elsebeth Øberg, Nr. Nebel (keramik)

Grethe Dyrsø Larsen, Skjern (maleri)

Hanne Borg, Houstrup (keramik)

Olav Martinsen, Velling (maleri)

Mette Ploug, Haderslev (tekstildesign)

Lotte Kjær, Holstebro (tekstildesign)

Ellen-Margrethe R. Christiansen, Stauning (maleri)

Birthe Vedel Howard, Bryrup (maleri og keramik)

Al Landsens Naivister, 34 danske kunstnere

Holger Jacobsen, Virum (maleri)

Charlotte Blicher, Henne Stationsby (installationskunst)

Tore Larsen-Frivoll, Løkken (fotografi)

Lause Søgaard, Kjelst (skulptur)

Leander Bruhn, Sehested i Tyskland (designmøbler)

Agnete Brinch, Billum (maleri)

Anni Løkke, Billum (maleri)

Tina Lund Theilgaard, Skjern (kickmaleri)

Vinni Bakkensen, Henne (glas og skulptur)

2013

Kjeld Truberg Jensen, Varde (akvarel)

Ninna Gøtzsche, Aarhus (keramik)

Ole Gade Mikkelsen, København (akvarel)

Birgit Bjerre, Faaborg (litografi)

Bjarke Holtzmann, Henneberg (smykker)

Flemming Rendbo, Hjerting (maleri)

Karina Jacobsen. Nymindegab (filt og strik)

Lars Henning Andersen, Fur (maleri)

Line Jensen,

Randi Platz, Malt (keramik)

Tina Henneberg, Outrup (maleri)

Jørn Bjerre, Henne Strand (maleri & skulptur)

Alex Rexen, Oksbøl (maleri)

Ann Møller, Oksbøl (maleri)

Ella Biltoft, Esbjerg (multikunst)

Else Visgaard, Holstebro (maleri)

Jan Hovborg, København (skulptur)

Ole Marstrand, Tjele (maleri)

2014

Frøstruphave Efterskole

Vardeegnens Gymnasieforberedende Efterskole

Øse Efterskole

Birgitte Støttrup

Ellen Bye Jensen

Lasse Højgaard

Eva Vith

Berit Andersen

Alek Krylow

Jette Herne

Angelika Kapplusch

Hans Holm

Lars Henning Andersen

Anita Houvenaeghel (maleri & litografi)

Perry Oliver(skulptur & radering)

Vibeke Ditlevsen, Munke Bjergby (filt & smykker)

Niels Rønne Jønsson, Ringsted (malerier)

2015

"Elever fra Vardeegnens Gymnasieforberedende Efterskole

Elever fra Øse Efterskole

Gitte Hagdrup, Varde (akvarel)

Jytte Jespersen, Esbjerg (maleri)

Martin Lichtmann, Tyskland (skulptur)

Jette Dümke, Esbjerg (maleri)

Nurich Lumer-Klabbers (grafik)

Tage Starup (keramik)

Poul Bruun (maleri)

Lena Mandal, Janderup (maleri & skulptur)

Lars Henning Andersen, Esbjerg / Fur (maleri)

Lise Aarup, maleri

Sonja Bertelsen, Norge (maleri)

Bjørn Vilding, (skulptur)

Kirsten Røjle, Vrøgum (akvarel)

Olav Martinsen, Velling (maleri).

Kunstsalen©

markesfører aktive kunstnere via
www.kunstsalen.dk